Štyri jednoduché pravidlá hry s názvom "Život"

Autor: Sebastián Žiška | 5.8.2012 o 23:08 | (upravené 5.8.2012 o 23:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  34x

Predstavme si život ako kartovú hru. Vy, ja a všetci ľudia sú hráči. Hru môže vyhrať jeden, dvaja, ale aj všetci. Karty, s ktorými hráme, sú naše vlastnosti, temperament, okolnosti jednoducho naša osobnosť a vonkajšie podmienky, ktoré majú na nás vplyv. Činnosť, ktorú pri hre vykonávame je samotná hra, teda využívanie kariet, ktoré máme momentálne v rukách. Naše konanie, postup so správnym využitím kariet nás môže doviesť k vytúženému víťazstvu alebo prehre. Zásadná otázka znie: Ako môže osoba vyhrať hru s názvom "Život"? Aké sú základné pravidlá smerujúce k výhre?    

 

1. Na začiatku hry (pri narodení) dostaneme svoje karty: prostredie, rodičov, vrodené telesné a duševné dispozície... Niekto dostal karty lepšie, iný horšie. Pravdou je, že pokiaľ človek dýcha, vždy sa dá nejakým spôsobom hrať. V pravidlách hry nie je nikde napísané, že ten, čo dostal najhoršie karty, nemôže vyhrať a ten, čo dostal karty najlepšie, nemôže prehrať. Postupne sa učíme pravidlá. Boli sme takzvane hodení do vody a musíme sa naučíť hrať. Čím skôr sa to človek naučí, tým skôr začne dostávať do rúk lepšie karty. Od koho sa ale má nový (malý) hráč učiť? Keďže chce vyhrať, asi by sa mal učiť od ľudí, ktorý hru "Život" už dobre zvládli. Od tých, čo prehrávajú sa toho veľa naučiť nemôže.

1. pravidlo: Nauč sa hrať hru od ľudí, ktorí ju vyhrali alebo vyhrávajú.

2. Nový hráč sa teda začína učíť od úspešných hráčov. Ako sa tak človek učí, zisťuje, že úspešní hráči sa takmer vôbec nezaoberajú kartami, ktoré dostali na začiatku hry. Načo aj? Už vieme, že niektorí dostali veľmi dobré karty, niektorí zlé. Na konečné víťazstvo však tento fakt nemá zásadný vplyv. Počiatočné karty sú len vstupným kapitálom na začiatok hry. Platí pravidlo, že každý nejaké karty dostane, ináč by nemohol vôbec začať hrať. Toto otvorenie hry však prestáva byť postupom času dôležité. Hra je stále v procese. Karty sa menia. Každý deň máme v rukách niečo iné.

2. pravidlo: Nesústreď sa na karty, ktoré si mal na začiatku hry.

3. Karty, ktoré sú skutočne dôležité pre úspešnosť hry, sú tie, ktoré práve držíme v rukách. Tu a teraz. Nie predtým, nie potom. Karty, ktoré sme držali v rukách pred rokom nám momentálne nepomôžu. Je pravda, že to, s čím hráme dnes je dôsledkom minulého konania, ale upriamovať pozornosť na minulosť nemá zmysel. Spôsob života vo včerajšku odtŕha našu pozornosť od dôležitej prítomnosti. Sme tu a teraz a hráme tu a teraz.

3. pravidlo: Hraj čo najlepšie s kartami, ktoré máš momentálne k dispozícii.

4. Tu sa logicky vynára otázka: A ako mám poznať, že hrám správne? Ako mám vedieť, že idem dobrým smerom? Moja odpoveď je: Spoznáte to tak, že dostávate počas hry stále lepšie a lepšie karty. Nie je dôležité s čím ste začínali. Nie je dôležité, či karty, ktoré mate teraz, mali niektorí už na začiatku hry. Trend vývoja hry je dôležitejší ako jej momentálny stav. Ak ste získali karty, ktoré mali niektorí už na začiatku, máte neoceniteľnú skúsenosť, ktorá ovplyvní kvalitu vašej hry. Mnohí spoluhráči budú o tento zážitok ochudobnený. Budú to práve tí, ktorí dostali pri otvorení najlepšie karty. Čo je ale najlepším vodítkom na určovanie správneho smeru? Je to cieľ. Teda to, aké karty chcete mať na konci hry. Konkrétna predstava víťazných kariet počas hry je základnou podmienkou na celkovú a konečnú výhru. Ak neviete kam chcete ísť, nikdy tam nedôjdete.

4. pravidlo: Mysli na karty, ktoré chceš mať ku koncu hry!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?