Pravda zvíťazí! A je len na vás ktorá.

Autor: Sebastián Žiška | 31.7.2012 o 21:47 | (upravené 2.8.2012 o 23:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  24x

  To, že je tráva zelená je fakt, lebo sme sa všetci dohodli, že to, čo voláme "tráva" má zvyčajne farbu, ktorú nazývame "zelená". Briti tej farbe hovoria "green". Španieli ju nazývajú "verde". Sfarbenie trávy zostáva však rovnaké bez ohľadu na jej pomenovanie. O tejto skutočnosti málokto vedie spory. Je to ťažko spochybniteľné. Nie však všetko je tak jednoznačné. Každý deň "bojujú" ľudia medzi sebou tisicky malých "vojen" o to, kto má pravdu. Spory v názoroch vznikajú od banalít typu, ktorý film je najlepší až po závažné nezhody končiace na súdoch, či smrťou.

 

Ktosi múdry povedal, že konanie človeka v živote vedú v zásade dve hlavné pohnútky: túžba dobre vyzerať a túžba mať pravdu. Pre naplnenie oboch týchto ideálov dokážeme vynaložiť obrovské množstvo času, energie a peňazí. Problémom však je, že tak ako krása tak aj pravda sú značne závislé na subjektívnom hodnotení jedincov. Pri estetickom cítení sa tento fakt javí jednoznačnejší ako pri názorových rozdieloch. No aj napriek tomu je prítomný.

 

Jeden náš profesor na vysokej škole na hodine psychológie urobil s nami zaujímavý pokus: Vybral si niekoľko žiakov z triedy a ukázal im mincu. Každého sa postupne pýtal: Čo vidíš? Prvý žiak odpovedal: Vidím jedno euro. Druhý odpovedal: Vidím slovenský znak. Tretí odpovedal: Vidím nápis Slovenská republika.

 

Čo z toho vyplýva? Aj keď vnímame rovnakú skutočnosť, upriamujeme svoju pozornosť na rôzne jej časti. Naše názory a pravdy na ten istý fakt sa líšia. Častokrát sú proti sebe. Ako je to možné? Pri formovaní názorov nie je až tak dôležitá objektívna skutočnosť. Veľkú úlohu zohrávajú hlavne skúsenosti a prostredie minulého života dotyčnej osoby. Naša minulosť formuje náš súčasný pohľad na svet.

 

Ak vás v detstve uhryzol pes, je dosť možné, že sa v dospelosti budete báť psov a budete tvrdiť, že psy sú zlé a nevypočitateľné. Ak vám rodičia v detstve hovorili, že byť milionárom je nemorálne, asi budete mať zábrany stať sa milionárom a mienku svojich rodičov preberiete.

 

Je dobré nájsť a uvedomiť si pôvod svojich zažitých tvrdení. Naše názory usmerňujú naše konanie, stanovovanie si životných priorít. Ak nahradíme pravdy, ktoré nám škodia, pravdami, ktoré nás posúvajú vpred, náš život sa zmení na nepoznanie. Tá zmena je spočiatku nebadaná, pomalá, no postupom času sa stáva zmenou viditeľnou a zásadnou.

 

Odporúčam vám preto: Skúste aj vy nájsť pôvod svojich životných právd, ktoré vám formujú život. Zistíte tak, či sú skôr odrazom skutočnosti alebo vašich predchádzajúcich skúseností.

 

Nevidíme veci také, aké sú, ale také, akí sme my. (Anais Nin)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?