Máte strach z neúspechu?

Autor: Sebastián Žiška | 31.7.2012 o 21:46 | (upravené 31.7.2012 o 21:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  26x

Niekto sa bojí výšok. Niekto sa bojí rýchlej jazdy. Niekto sa bojí tmy.  Jednoducho povedané - všetci sa niečoho bojíme. Aj keď si tomnohí nepriznajú, každý z nás má z času na čas strach. Je to prirodzené. Je to správne. Strach nám mnohokrát pomáha vyhnúť sa nebezpečenstvu, bolesti. Strach nám mnohokrát pomáha prežiť. Človek, ktorý sa sem-tam niečoho nebojí, by mal sám vzbudzovať strach a ostražitosť okolia. Správanie takéhoto jedinca je neprirodzené a nebezpečné pre okolie aj pre jeho samého. Je prinajmenšom zvláštne, keby niekto nemal strach skočiť z akejkoľvek výšky, či prejsť kedykoľvek bez ostražitosti cez cestu (Takéto správanie je však ojedinelé a má krátke trvanie - našťastie.). Zo spomenutých dôvodov je teda dobré brať strach ako pozitívny prvok našej mentálnej výbavy.

Aj tu však platí staré známe: Všetkého veľa škodí. Strach môže mať teda aj negatívny vplyv na náš život. Priveľa strachu nás vie ochromiť v činnosti, v rozhodovaní, v živote vo všeobecnosti. Strach je veľmi častou, pre mnohých nezdolateľnou, prekážkou na ceste v realizácii ich snov a cieľov. Je teda prekážkou na ceste k úspechu a môže mať rôzne podoby.

  • Bojíte sa niekedy, čo si o vašom konaní pomyslí rodina, okolie? Cesta k úspechu je častokrát rozdielna od cesty, ktorou kráča väčšina.

  • Bojíte sa niekedy nových životných návykov a nového spôsobu myslenia? Bojíte sa nového spôsobu bytia? Úspešní ľudia myslia, konajú a žijú odlišne od väčšiny.

  • Bojíte sa, že neuspejete??? ... Ak ste na poslednú otázku odpovedali áno, tak potom s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne neuspejete...

Strach z neúspechu nás brzí v rozbehu a tlačí dozadu počas samotnej aktivity. Je to sila, ktorú si nie vždy uvedomujeme, ale aj napriek tomu je stále prítomná. Ak chce byť človek úspešný, je nevyhnutné, aby túto silu eliminoval. Eliminoval v takej miere, že strach preste byť brzdou, prekážkou k úspechu. Buď sa úplne stratí alebo sa zúži len na motivačný činiteľ - teda na strach, ktorý pomáha produkovať zdravú mieru adrenalínu pri aktivite smerujúcej k cieľu.

Ak sa človek chce zbaviť akéhokoľvek strachu alebo ho aspoň obmedziť, je podľa mojej skúsenosti najúčinnejšou metódou nahradiť zdroje strachu zdrojmi odhodlania. Týmito zdrojmi sú aj pri strachu aj pri odhodlaní naše myšlienky, tvrdenia a presvedčenia. Z uvedeného vyplýva, že ak chcete strach z neúspechu nahradiť odhodlaním k úspechu, je potrebné staré myšlienky, tvrdenia a presvedčenia o tom, že neuspejete nahradiť novými myšlienkami, tvrdeniami a presvedčeniami, že určite uspejete. Inými slovami, potrebujete tak trochu zabudnúť na to, že by ste mohli neuspieť.

V tejto súvislosti si spomínam na jedného prírodovedca z rozhlasovej relácie, ktorý hovoril o živote čmeliaka: Čmeliak by podľa mnohých výpočtov vedcov vzhľadom k svojej hmotnosti a veľkosti svojich krídiel vôbec nemal lietať. Ale kedže čmeliak o tom, že na lietanie je príliš ťažký, nevie, tak lieta.

"Poďte až na kraj," povedal.

"Máme strach", odvetili.

"Poďte až na kraj," povedal

A šli.

Postrčil ich a vzlietli.

(Guillaume Apollinaire)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?